DWM-10-61-L-D-744
DWM-10-61-L-D-744
Part Number
DWM-10-61-L-D-744
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
DWM-10-61-L-D-744.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.120" (3.048mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin1.050" (26.670mm)
    Length - Stack Height0.744" (18.898mm)
    Length - Post (Mating)0.186" (4.724mm)