DWM-10-61-G-D-930
DWM-10-61-G-D-930
Part Number
DWM-10-61-G-D-930
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
DWM-10-61-G-D-930.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DWM
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DWM
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.120" (3.048mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin1.050" (26.670mm)
    Length - Stack Height0.930" (23.622mm)