DW-50-08-F-S-300
DW-50-08-F-S-300
Part Number
DW-50-08-F-S-300
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-50-08-F-S-300.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)