DW-50-07-F-S-225
DW-50-07-F-S-225
Part Number
DW-50-07-F-S-225
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-50-07-F-S-225.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.225" (5.715mm)
    Length - Post (Mating)0.095" (2.413mm)