DW-44-10-T-T-670
DW-44-10-T-T-670
Part Number
DW-44-10-T-T-670
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 132POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-44-10-T-T-670.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions132
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.670" (17.018mm)
    Length - Post (Mating)0.050" (1.270mm)