DW-40-20-F-D-805
DW-40-20-F-D-805
Part Number
DW-40-20-F-D-805
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-40-20-F-D-805.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.805" (20.447mm)
    Length - Post (Mating)0.215" (5.461mm)