DW-30-14-F-S-1145
DW-30-14-F-S-1145
Part Number
DW-30-14-F-S-1145
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-30-14-F-S-1145.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions30
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.145" (29.083mm)
    Length - Post (Mating)0.175" (4.445mm)