DW-28-19-F-S-1040
DW-28-19-F-S-1040
Part Number
DW-28-19-F-S-1040
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-28-19-F-S-1040.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions28
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height1.040" (26.416mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)