DW-15-14-F-D-1000
DW-15-14-F-D-1000
Part Number
DW-15-14-F-D-1000
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-15-14-F-D-1000.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions30
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.000" (25.400mm)
    Length - Post (Mating)0.320" (8.128mm)