DW-14-19-F-D-1035
DW-14-19-F-D-1035
Part Number
DW-14-19-F-D-1035
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-14-19-F-D-1035.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions28
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height1.035" (26.289mm)
    Length - Post (Mating)0.185" (4.699mm)