DW-09-08-G-S-310
DW-09-08-G-S-310
Part Number
DW-09-08-G-S-310
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-09-08-G-S-310.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions9
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.310" (7.874mm)
    Length - Post (Mating)0.110" (2.794mm)