DW-08-20-F-D-790
DW-08-20-F-D-790
Part Number
DW-08-20-F-D-790
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-20-F-D-790.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.790" (20.066mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)