DW-08-19-G-S-990-LL
DW-08-19-G-S-990-LL
Part Number
DW-08-19-G-S-990-LL
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-08-19-G-S-990-LL.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.990" (25.146mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)