DW-08-17-T-S-200
DW-08-17-T-S-200
Part Number
DW-08-17-T-S-200
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-08-17-T-S-200.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin0.480" (12.192mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.170" (4.318mm)