DW-08-16-G-D-200
DW-08-16-G-D-200
Part Number
DW-08-16-G-D-200
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-16-G-D-200.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.445" (11.303mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.135" (3.429mm)