DW-08-14-G-D-1200
DW-08-14-G-D-1200
Part Number
DW-08-14-G-D-1200
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-14-G-D-1200.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.200" (30.480mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)