DW-08-14-G-D-1002
DW-08-14-G-D-1002
Part Number
DW-08-14-G-D-1002
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-14-G-D-1002.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.002" (25.451mm)
    Length - Post (Mating)0.318" (8.077mm)