DW-08-14-F-S-960
DW-08-14-F-S-960
Part Number
DW-08-14-F-S-960
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-08-14-F-S-960.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height0.960" (24.384mm)
    Length - Post (Mating)0.360" (9.144mm)