DW-08-14-F-S-1085
DW-08-14-F-S-1085
Part Number
DW-08-14-F-S-1085
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-08-14-F-S-1085.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.085" (27.559mm)
    Length - Post (Mating)0.235" (5.969mm)