DW-08-13-T-D-925
DW-08-13-T-D-925
Part Number
DW-08-13-T-D-925
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-08-13-T-D-925.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.925" (23.495mm)
    Length - Post (Mating)0.195" (4.953mm)