DW-08-13-L-D-903-LL
DW-08-13-L-D-903-LL
Part Number
DW-08-13-L-D-903-LL
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-13-L-D-903-LL.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.903" (22.936mm)
    Length - Post (Mating)0.217" (5.512mm)