DW-08-13-G-D-916
DW-08-13-G-D-916
Part Number
DW-08-13-G-D-916
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-13-G-D-916.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.916" (23.266mm)
    Length - Post (Mating)0.204" (5.182mm)