DW-08-12-L-S-390
DW-08-12-L-S-390
Part Number
DW-08-12-L-S-390
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-08-12-L-S-390.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.390" (9.906mm)
    Length - Post (Mating)0.530" (13.462mm)