DW-08-12-F-S-592
DW-08-12-F-S-592
Part Number
DW-08-12-F-S-592
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-08-12-F-S-592.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.592" (15.037mm)
    Length - Post (Mating)0.328" (8.331mm)