DW-08-11-G-D-710
DW-08-11-G-D-710
Part Number
DW-08-11-G-D-710
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-08-11-G-D-710.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.710" (18.034mm)
    Length - Post (Mating)0.110" (2.794mm)