DW-02-10-S-S-208
DW-02-10-S-S-208
Part Number
DW-02-10-S-S-208
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-02-10-S-S-208.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.208" (5.283mm)
    Length - Post (Mating)0.512" (13.005mm)