DW-02-10-L-S-492
DW-02-10-L-S-492
Part Number
DW-02-10-L-S-492
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-02-10-L-S-492.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.492" (12.497mm)
    Length - Post (Mating)0.228" (5.791mm)