DW-02-10-F-S-235
DW-02-10-F-S-235
Part Number
DW-02-10-F-S-235
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-02-10-F-S-235.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.235" (5.969mm)
    Length - Post (Mating)0.485" (12.319mm)