DW-02-09-T-S-290
DW-02-09-T-S-290
Part Number
DW-02-09-T-S-290
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-02-09-T-S-290.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.330" (8.382mm)