DW-01-20-T-S-996
DW-01-20-T-S-996
Part Number
DW-01-20-T-S-996
Description
CONN HDR 1POS STACK T/H TIN
Data sheet
DW-01-20-T-S-996.pdf
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions1
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.996" (25.298mm)
    Length - Post (Mating)0.024" (0.610mm)