DW-01-19-S-D-1200
DW-01-19-S-D-1200
Part Number
DW-01-19-S-D-1200
Description
CONN HDR 2POS STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-01-19-S-D-1200.pdf
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height1.200" (30.480mm)
    Length - Post (Mating)0.020" (0.508mm)