DW-01-19-F-D-1040
DW-01-19-F-D-1040
Part Number
DW-01-19-F-D-1040
Description
CONN HDR 2POS STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-01-19-F-D-1040.pdf
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height1.040" (26.416mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)