DW-01-14-F-S-1105
DW-01-14-F-S-1105
Part Number
DW-01-14-F-S-1105
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-01-14-F-S-1105.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch-
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions1
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.105" (28.067mm)
    Length - Post (Mating)0.215" (5.461mm)