DW-01-12-T-D-900
DW-01-12-T-D-900
Part Number
DW-01-12-T-D-900
Description
CONN HDR 2POS STACK T/H TIN
Data sheet
DW-01-12-T-D-900.pdf
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.900" (22.860mm)
    Length - Post (Mating)0.020" (0.508mm)