DW-01-11-L-Q-510
DW-01-11-L-Q-510
Part Number
DW-01-11-L-Q-510
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 2POS STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-01-11-L-Q-510.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch-
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.510" (12.954mm)
    Length - Post (Mating)0.310" (7.874mm)