DW-01-10-T-S-575
DW-01-10-T-S-575
Part Number
DW-01-10-T-S-575
Description
CONN HDR 1POS STACK T/H TIN
Data sheet
DW-01-10-T-S-575.pdf
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions1
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.575" (14.605mm)
    Length - Post (Mating)0.145" (3.683mm)