DW-01-10-T-D-615
DW-01-10-T-D-615
Part Number
DW-01-10-T-D-615
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 2POS STACK T/H TIN
Data sheet
DW-01-10-T-D-615.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch-
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.615" (15.621mm)
    Length - Post (Mating)0.105" (2.667mm)