DW-01-10-S-D-540
DW-01-10-S-D-540
Part Number
DW-01-10-S-D-540
Description
CONN HDR 2POS STACK T/H GOLD
Data sheet
DW-01-10-S-D-540.pdf
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.540" (13.716mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)