DW-01-09-T-S-210
DW-01-09-T-S-210
Part Number
DW-01-09-T-S-210
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 1POS STACK T/H TIN
Data sheet
DW-01-09-T-S-210.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch-
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions1
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.210" (5.334mm)
    Length - Post (Mating)0.410" (10.414mm)