DW-0-10-G-D-375
DW-0-10-G-D-375
Part Number
DW-0-10-G-D-375
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR STACK T/H GOLD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch-
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions-
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.375" (9.525mm)
    Length - Post (Mating)0.345" (8.763mm)