FCN2825E154K-Y FCN2825E154K-Y
FCN2825E154K-Y
Part Number
FCN2825E154K-Y
Manufacturer
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC 2825
Data sheet
FCN2825E154K-Y.pdf
Category
Film Capacitors
Family
Series
FCN
    Specifications
    SeriesFCN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    TerminationSolder Pads
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2825 (7163 Metric)
    Size / Dimension0.280" L x 0.248" W (7.10mm x 6.30mm)
    Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC250V
    Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C