FCN1913A473K-E2 FCN1913A473K-E2
FCN1913A473K-E2
Part Number
FCN1913A473K-E2
Manufacturer
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC 1913
Data sheet
FCN1913A473K-E2.pdf
Category
Film Capacitors
Family
Series
FCN
    Specifications
    SeriesFCN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    TerminationSolder Pads
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case1913 (4833 Metric)
    Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
    Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    Voltage Rating - AC63V
    Voltage Rating - DC100V
    Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C