B32524Q1226K000 B32524Q1226K000
B32524Q1226K000
Part Number
B32524Q1226K000
Manufacturer
Description
CAP FILM 22UF 10% 100VDC RADIAL
Data sheet
B32524Q1226K000.pdf
Series
B3252* - MKT General Purpose
    Specifications
    SeriesB3252* - MKT General Purpose
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    TerminationPC Pins
    ApplicationsAutomotive; EMI, RFI Suppression
    Lead Spacing1.083" (27.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
    Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Voltage Rating - AC63V
    Voltage Rating - DC100V
    Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C