MS3476W16-26SW-LC
MS3476W16-26SW-LC
Part Number
MS3476W16-26SW-LC
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Data sheet
MS3476W16-26SW-LC.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    RoHSRoHS
    TypeFor Female Sockets
    FeaturesCoupling Nut
    ShieldingUnshielded
    OrientationW
    Part StatusActive
    Contact Size20
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishChromate over Cadmium
    Housing ColorOlive Drab
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions26
    Shell Size - Insert16-26
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for MS3476W16-26SW-LC
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 MS3476W16-26SW-LC C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 MS3476W16-26SW-LC 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 MS3476W16-26SW-LC 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry