MS3475L22-12A
MS3475L22-12A
Part Number
MS3475L22-12A
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 12POS INLINE
Data sheet
MS3475L22-12A.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    RoHSRoHS
    TypeFor Male Pins
    FeaturesCoupling Nut
    ShieldingShielded
    OrientationN (Normal)
    Part StatusActive
    Contact Size12
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishElectroless Nickel
    Housing ColorSilver
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions12
    Shell Size - Insert22-12
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for MS3475L22-12A
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 MS3475L22-12A C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 MS3475L22-12A 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 MS3475L22-12A 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry