MS3474W24-31A
MS3474W24-31A
Part Number
MS3474W24-31A
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
Data sheet
MS3474W24-31A.pdf
    RoHSRoHS
    TypeFor Male Pins
    Features-
    ShieldingUnshielded
    OrientationN (Normal)
    Part StatusActive
    Contact Size16
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishChromate over Cadmium
    Housing ColorOlive Drab
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions31
    Shell Size - Insert24-31
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for MS3474W24-31A
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 MS3474W24-31A C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 MS3474W24-31A 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 MS3474W24-31A 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry