MS3474W24-19P-LC
MS3474W24-19P-LC
Part Number
MS3474W24-19P-LC
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Data sheet
MS3474W24-19P-LC.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    RoHSRoHS
    TypeFor Male Pins
    Features-
    ShieldingUnshielded
    OrientationN (Normal)
    Part StatusActive
    Contact Size12
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishChromate over Cadmium
    Housing ColorOlive Drab
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions19
    Shell Size - Insert24-19
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for MS3474W24-19P-LC
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 MS3474W24-19P-LC C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 MS3474W24-19P-LC 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 MS3474W24-19P-LC 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry