MS27468T25B24J-LC
MS27468T25B24J-LC
Part Number
MS27468T25B24J-LC
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Data sheet
MS27468T25B24J-LC.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
    RoHSRoHS
    TypeFor Female Sockets
    Features-
    ShieldingShielded
    OrientationN (Normal)
    Part StatusActive
    Contact Size12 (12), 16 (12)
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishChromate over Cadmium
    Housing ColorOlive Drab
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions24
    Shell Size - Insert25-24
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for MS27468T25B24J-LC
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 MS27468T25B24J-LC C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 MS27468T25B24J-LC 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 MS27468T25B24J-LC 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry