MS27468T23F53HB-LC
MS27468T23F53HB-LC
Part Number
MS27468T23F53HB-LC
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Data sheet
MS27468T23F53HB-LC.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
    RoHSRoHS
    TypeFor Male Pins
    Features-
    ShieldingShielded
    OrientationB
    Part StatusActive
    Contact Size20
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishElectroless Nickel
    Housing ColorSilver
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions53
    Shell Size - Insert23-53
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for MS27468T23F53HB-LC
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 MS27468T23F53HB-LC C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 MS27468T23F53HB-LC 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 MS27468T23F53HB-LC 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry