DTS20W25-43AE
DTS20W25-43AE
Part Number
DTS20W25-43AE
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Data sheet
DTS20W25-43AE.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
    Specifications
    SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
    RoHSRoHS
    TypeFor Male Pins
    Features-
    ShieldingShielded
    OrientationE
    Part StatusActive
    Contact Size16 (20), 20 (23)
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishChromate over Cadmium
    Housing ColorOlive Drab
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Fastening TypeThreaded
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureFlange
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions43
    Shell Size - Insert25-43
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for DTS20W25-43AE
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 DTS20W25-43AE C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 DTS20W25-43AE 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 DTS20W25-43AE 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry